|
City MPG:
30
Hwy MPG:
41 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Odometer: | 43,279 miles miles |
|---|---|
| Stock #: | 26140 |
| Exterior Color: | Aurora Black |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
|---|---|
| VIN: | 3KPF24AD5RE726602 |
| Transmission: | CVT |
| Interior Color: | Black |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 34mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 132 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Fuel tank capacity | 14.0gal. |
| Manual-shift auto | Sportmatic |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 41mpg |
| Fuel economy city | 30mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 147hp @ 6,200RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Rear tires | 195/65HR15.0 |
|---|---|
| Wheel size | 15" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 195/65HR15.0 |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 81.0mm x 97.0mm (3.19" x 3.82") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,405mm (55.3") |
| Interior maximum rear cargo volume | 433 L (15 cu.ft.) |
| Rear legroom | 907mm (35.7") |
| Curb weight | 1,319kg (2,908lbs) |
| Exterior body width | 1,801mm (70.9") |
| Exterior length | 4,641mm (182.7") |
| Wheelbase | 2,700mm (106.3") |
| Rear hiproom | 1,298mm (51.1") |
| GVWR | 1,720kg (3,792lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,435mm (56.5") |
|---|---|
| Rear headroom | 953mm (37.5") |
| Compression ratio | 12.50 to 1 |
| Turning radius | 5.3m (17.4') |
| Passenger volume | 2,718L (96.0 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,425mm (56.1") |
| Front hiproom | 1,346mm (53.0") |
| Front legroom | 1,072mm (42.2") |
| Front headroom | 986mm (38.8") |
| Engine torque | 132 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 433 L (15 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 7 |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 4 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist (LKA) active |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Rear beverage holders |
| Power windows | |
|---|---|
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Custom Car Care.
https://www.customcarcaredecatur.com/used/Kia/2024-Kia-Forte-e9248c12ac18437cdf4a076dc526c696.htm
Location
Hours
- Monday 8:00A-6:00P
- Tuesday 8:00A-6:00P
- Wednesday 8:00A-6:00P
- Thursday 8:00A-6:00P
- Friday 8:00A-6:00P
- Saturday 9:00A-4:00P
- Sunday Closed
