|
City MPG:
28
Hwy MPG:
39 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Odometer: | 72,224 miles miles |
|---|---|
| Stock #: | 26138 |
| Exterior Color: | Charcoal |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.5L I-4 cyl |
| VIN: | 1N4BL4BVXMN369723 |
| Transmission: | CVT |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 32mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 180 lb.-ft. @ 3,600RPM |
| Fuel tank capacity | 16.2gal. |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 39mpg |
| Fuel economy city | 28mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.5L |
| Horsepower | 188hp @ 6,000RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Rear tires | 215/60HR16.0 |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 215/60HR16.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 88.9mm x 99.8mm (3.50" x 3.93") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,450mm (57.1") |
| Interior maximum rear cargo volume | 437 L (15 cu.ft.) |
| Rear legroom | 894mm (35.2") |
| Curb weight | 1,455kg (3,208lbs) |
| Exterior body width | 1,852mm (72.9") |
| Exterior length | 4,900mm (192.9") |
| Wheelbase | 2,824mm (111.2") |
| Rear hiproom | 1,384mm (54.5") |
| GVWR | 1,963kg (4,328lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Exterior height | 1,440mm (56.7") |
|---|---|
| Rear headroom | 937mm (36.9") |
| Compression ratio | 12.00 to 1 |
| Turning radius | 5.5m (18.0') |
| Passenger volume | 2,854L (100.8 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,478mm (58.2") |
| Front hiproom | 1,389mm (54.7") |
| Front legroom | 1,113mm (43.8") |
| Front headroom | 996mm (39.2") |
| Engine torque | 180 lb.-ft. @ 3,600RPM |
| Interior rear cargo volume | 437 L (15 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 188hp @ 6,000RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Warning (LDW) warning |
| Rear reading lights |
| Appearance | analog |
|---|---|
| Speed sensitive wipers | |
| Exterior parking camera rear | RearView Monitor yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 7.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes | |
| Knee airbag |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Intelligent Forward Collision Warning with AEB mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Sport steering wheel |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | keyfob |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | doors and push button start |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Custom Car Care.
https://www.customcarcaredecatur.com/used/Nissan/2021-Nissan-Altima-e246ae5bac1852eb4ec88959f38094e4.htm
Location
Hours
- Monday 8:00A-6:00P
- Tuesday 8:00A-6:00P
- Wednesday 8:00A-6:00P
- Thursday 8:00A-6:00P
- Friday 8:00A-6:00P
- Saturday 9:00A-4:00P
- Sunday Closed
