|
City MPG:
18
Hwy MPG:
27 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Odometer: | 148,626 miles miles |
|---|---|
| Stock #: | 25896 |
| Exterior Color: | Bright White |
| Drive Line: | All-wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.6L V-6 cyl |
| VIN: | 2C3CCAGG0HH508302 |
| Transmission: | 8 Speed Auto |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 21mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 264 lb.-ft. @ 4,800RPM |
| Fuel tank capacity | 18.5gal. |
| Manual-shift auto | AUTOSTICK |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
|---|---|
| Fuel economy highway | 27mpg |
| Fuel economy city | 18mpg |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.6 |
| Horsepower | 300hp @ 6,350RPM |
| Drive type | all-wheel drive |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/55HR19.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 19" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 235/55HR19.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Tires | performance |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 83.0mm (3.78" x 3.27") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,466mm (57.7") |
| Rear legroom | 1,019mm (40.1") |
| Interior maximum cargo volume | 462 L (16 cu.ft.) |
| Curb weight | 1,921kg (4,235lbs) |
| Exterior body width | 1,905mm (75.0") |
| Exterior length | 5,044mm (198.6") |
| Wheelbase | 3,053mm (120.2") |
| Rear hiproom | 1,425mm (56.1") |
| GVWR | 2,427kg (5,350lbs) |
| Engine displacement | 3.6 L |
| Exterior height | 1,486mm (58.5") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.20 to 1 |
| Turning radius | 5.9m (19.4') |
| Passenger volume | 3,010L (106.3 cu.ft.) |
| Towing capacity | 454kg (1,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,511mm (59.5") |
| Front hiproom | 1,427mm (56.2") |
| Front legroom | 1,062mm (41.8") |
| Interior cargo volume | 462 L (16 cu.ft.) |
| Engine torque | 264 lb.-ft. @ 4,800RPM |
| Engine horsepower | 300hp @ 6,350RPM |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 8.4" |
| Speaker type | Beats |
| Speakers | 10 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Delay-off headlights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Configurable |
| Compass | |
|---|---|
| Speed sensitive wipers | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Display | analog |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Power 4-way passenger lumbar support | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | Uconnect Access |
| Garage door transmitter | |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Proximity keyless entry | doors and push button start |
| Remote engine start | keyfob and smart device |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Custom Car Care.
https://www.customcarcaredecatur.com/used/Chrysler/2017-Chrysler-300-d46f04a6ac1807bdc04585117c33f9f2.htm
Location
Hours
- Monday 8:00A-6:00P
- Tuesday 8:00A-6:00P
- Wednesday 8:00A-6:00P
- Thursday 8:00A-6:00P
- Friday 8:00A-6:00P
- Saturday 9:00A-4:00P
- Sunday Closed
