|
City MPG:
32
Hwy MPG:
41 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Odometer: | 51,143 miles miles |
|---|---|
| Stock #: | 26087 |
| Exterior Color: | Midnight Black |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | 5YFB4MDE8RP147244 |
| Transmission: | CVT |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 35mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 151 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Fuel tank capacity | 13.2gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | automatic/CVT |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 41mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 32mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 169hp @ 6,600RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Rear tires | 205/55HR16.0 |
|---|---|
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 16" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 205/55HR16.0 |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 80.5mm x 97.6mm (3.17" x 3.84") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,313mm (51.7") |
| Interior maximum rear cargo volume | 371 L (13 cu.ft.) |
| Rear legroom | 884mm (34.8") |
| Curb weight | 1,340kg (2,955lbs) |
| Exterior body width | 1,781mm (70.1") |
| Exterior length | 4,636mm (182.5") |
| Wheelbase | 2,700mm (106.3") |
| Rear hiproom | 1,303mm (51.3") |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,435mm (56.5") |
| Rear headroom | 942mm (37.1") |
|---|---|
| Compression ratio | 13.00 to 1 |
| Turning radius | 5.4m (17.8') |
| Passenger volume | 2,509L (88.6 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,372mm (54.0") |
| Front hiproom | 1,369mm (53.9") |
| Front legroom | 1,067mm (42.0") |
| Payload | 374kg (825lbs) |
| Engine torque | 151 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Interior rear cargo volume | 371 L (13 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 7 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) w/Steering Assist active |
| Appearance | analog |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay & Wireless Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Tracker system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes | |
| Panic alarm |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Toyota Safety Sense (TSS) 3.0 mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Custom Car Care.
https://www.customcarcaredecatur.com/used/Toyota/2024-Toyota-Corolla-c00cef11ac18561b08e6aaaf6eed3551.htm
Location
Hours
- Monday 8:00A-6:00P
- Tuesday 8:00A-6:00P
- Wednesday 8:00A-6:00P
- Thursday 8:00A-6:00P
- Friday 8:00A-6:00P
- Saturday 9:00A-4:00P
- Sunday Closed
