|
City MPG:
27
Hwy MPG:
35 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Odometer: | 22,579 miles miles |
|---|---|
| Stock #: | 26217 |
| Exterior Color: | Summit White |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
| Engine: | 1.5L I-4 cyl |
|---|---|
| VIN: | 1G1ZG5ST0PF165733 |
| Transmission: | CVT |
| Interior Color: | Jet Black |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | polished |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 30mpg |
| Torque | 184 lb.-ft. @ 2,500RPM |
| Fuel tank capacity | 15.8gal. |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 35mpg |
| Fuel economy city | 27mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.5L |
| Horsepower | 160hp @ 5,700RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/45HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 245/45HR18.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 73.9mm x 86.4mm (2.91" x 3.40") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,450mm (57.1") |
| Interior maximum rear cargo volume | 445 L (16 cu.ft.) |
| Rear legroom | 968mm (38.1") |
| Curb weight | 1,422kg (3,135lbs) |
| Exterior body width | 1,854mm (73.0") |
| Exterior length | 4,933mm (194.2") |
| Wheelbase | 2,830mm (111.4") |
| Rear hiproom | 1,356mm (53.4") |
| Engine displacement | 1.5 L |
| Exterior height | 1,455mm (57.3") |
| Rear headroom | 953mm (37.5") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Turning radius | 5.6m (18.5') |
| Passenger volume | 2,914L (102.9 cu.ft.) |
| Towing capacity | 454kg (1,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,486mm (58.5") |
| Front hiproom | 1,374mm (54.1") |
| Front legroom | 1,054mm (41.5") |
| Front headroom | 993mm (39.1") |
| Engine torque | 184 lb.-ft. @ 2,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 445 L (16 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Voltmeter |
| Appearance | analog |
|---|---|
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | OnStar Turn-by-Turn Navigation |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 1 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Chevrolet Infotainment 3 |
| AM/FM radio |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Automatic Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Premium cloth | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | premium cloth |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | OnStar and Chevrolet connected services capable |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | doors and push button start |
|---|---|
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Custom Car Care.
https://www.customcarcaredecatur.com/used/Chevrolet/2023-Chevrolet-Malibu-6f09633eac185bdeff10c7b1bebebd05.htm
Location
Hours
- Monday 8:00A-6:00P
- Tuesday 8:00A-6:00P
- Wednesday 8:00A-6:00P
- Thursday 8:00A-6:00P
- Friday 8:00A-6:00P
- Saturday 9:00A-4:00P
- Sunday Closed