|
City MPG:
43.0
Hwy MPG:
41.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Odometer: | 82,440 miles miles |
|---|---|
| Stock #: | 25745 |
| Exterior Color: | Shadow Black |
| Drive Line: | Front-wheel Drive |
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
|---|---|
| VIN: | 3FA6P0UU0JR100450 |
| Transmission: | CVT |
| Interior Color: | Medium Light Stone |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 42mpg |
| Torque | 129 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Fuel tank capacity | 14.0gal. |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Fuel economy highway | 41mpg |
| Fuel economy city | 43mpg |
| Limited slip differential | brake actuated - Torque Vectoring Control |
| Hybrid traction battery capacity (kWh) | 1 |
|---|---|
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0 |
| Horsepower | 141hp @ 6,000RPM |
| Hybrid system net power | 188hp @ RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Electric motor horsepower | 118hp @ 6,000RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Hybrid electric powertrain type | full |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/50VR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 17" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/50VR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 87.6mm x 83.1mm (3.45" x 3.27") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,445mm (56.9") |
| Rear legroom | 973mm (38.3") |
| Interior maximum cargo volume | 340 L (12 cu.ft.) |
| Curb weight | 1,640kg (3,615lbs) |
| Exterior body width | 1,852mm (72.9") |
| Exterior length | 4,872mm (191.8") |
| Wheelbase | 2,850mm (112.2") |
| Rear hiproom | 1,382mm (54.4") |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,473mm (58.0") |
| Rear headroom | 960mm (37.8") |
|---|---|
| Compression ratio | 12.30 to 1 |
| Turning radius | 5.7m (18.8') |
| Passenger volume | 2,911L (102.8 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,468mm (57.8") |
| Front hiproom | 1,397mm (55.0") |
| Front legroom | 1,125mm (44.3") |
| Front headroom | 996mm (39.2") |
| Interior cargo volume | 340 L (12 cu.ft.) |
| Engine torque | 129 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Engine horsepower | 141hp @ 6,000RPM |
Entertainment Features
| CD-MP3 decoder | |
|---|---|
| Radio data system | |
| Primary LCD size | 4.2" |
| Speakers | 9 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | AppLink |
|---|---|
| CD player | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Configurable |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Display | digital/analog |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Manual driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | 911 Assist |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Proximity keyless entry | push button start only |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Custom Car Care.
https://www.customcarcaredecatur.com/used/Ford/2018-Ford-Fusion-Hybrid-6096593cac1854109e3beb1a5d2cdc9e.htm
Location
Hours
- Monday 8:00A-6:00P
- Tuesday 8:00A-6:00P
- Wednesday 8:00A-6:00P
- Thursday 8:00A-6:00P
- Friday 8:00A-6:00P
- Saturday 9:00A-4:00P
- Sunday Closed
