|
City MPG:
23 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Odometer: | 97,100 miles miles |
|---|---|
| Stock #: | 22533 |
| Exterior Color: | White |
| Drive Line: | Front-wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 1.5L I-4 cyl |
| VIN: | 3FA6P0HD0KR128311 |
| Transmission: | 6 Speed Auto |
Body Exterior
| Cargo | trunk |
|---|---|
| Door mirrors | body-color |
| Bumpers | body-color |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 27mpg |
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 16.5gal. |
| Manual-shift auto | SelectShift |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Fuel economy highway | 34mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 23mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,445mm (56.9") |
|---|---|
| Rear legroom | 973mm (38.3") |
| Interior maximum cargo volume | 453 L (16 cu.ft.) |
| Curb weight | 1,574kg (3,470lbs) |
| Exterior body width | 1,910mm (75.2") |
| Exterior length | 4,869mm (191.7") |
| Wheelbase | 2,850mm (112.2") |
| Rear hiproom | 1,382mm (54.4") |
| Exterior height | 1,476mm (58.1") |
| Rear headroom | 960mm (37.8") |
|---|---|
| Turning radius | 5.7m (18.8') |
| Passenger volume | 2,911L (102.8 cu.ft.) |
| Towing capacity | 454kg (1,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,468mm (57.8") |
| Front hiproom | 1,397mm (55.0") |
| Front legroom | 1,125mm (44.3") |
| Front headroom | 996mm (39.2") |
| Interior cargo volume | 453 L (16 cu.ft.) |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 3 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay and Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | rear |
| Blind spot | Ford Co-Pilot360 - Blind Spot Information System (BLIS) warning |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Traffic Alert warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Forward collision | Ford Co-Pilot360 - Automatic Emergency Braking (AEB) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | 911 Assist |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | smart device only |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | push button start only |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Custom Car Care.
https://www.customcarcaredecatur.com/used/Ford/2019-Ford-Fusion-44a56ab70a0e094a5f9a3e463391eeb5.htm
Location
Hours
- Monday 8:00A-6:00P
- Tuesday 8:00A-6:00P
- Wednesday 8:00A-6:00P
- Thursday 8:00A-6:00P
- Friday 8:00A-6:00P
- Saturday 9:00A-4:00P
- Sunday Closed
