|
City MPG:
18 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Odometer: | 141,272 miles miles |
|---|---|
| Stock #: | 25379 |
| Exterior Color: | Black |
| Drive Line: | Front-wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.6L V-6 cyl |
| VIN: | 2G1WD5E35G1123492 |
| Transmission: | 6 Speed Auto |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 22mpg |
| Torque | 262 lb.-ft. @ 5,300RPM |
| Fuel tank capacity | 17.5gal. |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Fuel economy highway | 30mpg |
| Fuel economy city | 18mpg |
|---|---|
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.6 |
| Horsepower | 302hp @ 6,800RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Rear tires | 235/55WR17.0 |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/55WR17.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Interior maximum cargo volume | 527 L (19 cu.ft.) |
|---|---|
| Wheelbase | 2,807mm (110.5") |
| Exterior height | 1,491mm (58.7") |
| Rear headroom | 960mm (37.8") |
| Turning radius | 5.8m (19.0') |
| Passenger volume | 2,959L (104.5 cu.ft.) |
| Front headroom | 1,001mm (39.4") |
| Interior cargo volume | 527 L (19 cu.ft.) |
| Engine torque | 262 lb.-ft. @ 5,300RPM |
| Engine horsepower | 302hp @ 6,800RPM |
| Engine bore x stroke | 94.0mm x 85.6mm (3.70" x 3.37") |
| Rear shoulder room | 1,488mm (58.6") |
|---|---|
| Rear legroom | 955mm (37.6") |
| Exterior body width | 1,852mm (72.9") |
| Exterior length | 5,090mm (200.4") |
| Rear hiproom | 1,453mm (57.2") |
| GVWR | 2,240kg (4,938lbs) |
| Engine displacement | 3.6 L |
| Compression ratio | 11.50 to 1 |
| Towing capacity | 454kg (1,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,491mm (58.7") |
| Front hiproom | 1,433mm (56.4") |
| Front legroom | 1,074mm (42.3") |
Entertainment Features
| Speakers | 6 |
|---|---|
| CD player | |
| AM/FM radio |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Rear window defroster | |
|---|---|
| Tachometer | |
| Delay-off headlights | |
| Fully automatic headlights |
| Front reading lights | |
|---|---|
| Variably intermittent wipers | |
| Low tire pressure warning | |
| Trip computer | |
| Display | analog |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Occupant sensing airbag | |
| Overhead airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
Seats and Trim
| Manual driver lumbar support | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Power windows |
| Speed control | |
|---|---|
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Tilt steering wheel | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Custom Car Care.
https://www.customcarcaredecatur.com/used/Chevrolet/2016-Chevrolet-Impala-Limited-0ac6dac1ac1819543455f284912f3cdc.htm
Location
Hours
- Monday 8:00A-6:00P
- Tuesday 8:00A-6:00P
- Wednesday 8:00A-6:00P
- Thursday 8:00A-6:00P
- Friday 8:00A-6:00P
- Saturday 9:00A-4:00P
- Sunday Closed
