|
City MPG:
30
Hwy MPG:
38 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Odometer: | 86,596 miles miles |
|---|---|
| Stock #: | 26070 |
| Exterior Color: | Red |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | 2HGFC2F66LH579618 |
| Transmission: | CVT |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 33mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 138 lb.-ft. @ 4,200RPM |
| Fuel tank capacity | 12.4gal. |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 38mpg |
| Fuel economy city | 30mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 158hp @ 6,500RPM |
| Fuel economy fuel type | gasoline |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Four wheel independent suspension | |
|---|---|
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 86.0mm x 85.9mm (3.39" x 3.38") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,397mm (55.0") |
| Rear legroom | 950mm (37.4") |
| Interior maximum cargo volume | 428 L (15 cu.ft.) |
| Curb weight | 1,257kg (2,771lbs) |
| Exterior body width | 1,801mm (70.9") |
| Exterior length | 4,641mm (182.7") |
| Wheelbase | 2,700mm (106.3") |
| Rear hiproom | 1,201mm (47.3") |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,415mm (55.7") |
| Rear headroom | 942mm (37.1") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.80 to 1 |
| Turning radius | 5.4m (17.7') |
| Passenger volume | 2,769L (97.8 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,448mm (57.0") |
| Front hiproom | 1,364mm (53.7") |
| Front legroom | 1,074mm (42.3") |
| Front headroom | 998mm (39.3") |
| Interior cargo volume | 428 L (15 cu.ft.) |
| Engine torque | 138 lb.-ft. @ 4,200RPM |
| Engine horsepower | 158hp @ 6,500RPM |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 5.0" |
| Speakers | 4 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth HandsFreeLink |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist System (LKAS) active |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Pedestrian detection | prevention |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Forward collision | Collision Mitigation Braking System (CMBS) + FCW mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control (ACC) with Low-Speed Follow |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Custom Car Care.
https://www.customcarcaredecatur.com/used/Honda/2020-Honda-Civic-07eeae2eac1846b2c5d9aed60b7fb432.htm
Location
Hours
- Monday 8:00A-6:00P
- Tuesday 8:00A-6:00P
- Wednesday 8:00A-6:00P
- Thursday 8:00A-6:00P
- Friday 8:00A-6:00P
- Saturday 9:00A-4:00P
- Sunday Closed
